Aktuali informacija

 

Nors šilti orai kviečia būti gamtoje, tačiau nepamirškime pasirūpinti savo ir savo artimųjų saugumu būnant joje.

Parengė visuomenės sveikatos specialistė Ingrida Sragauskienė


KAS YRA NAUJASIS KORONA VIRUSAS?

Korona virusas. Kuo pavojingas ir kaip apsisaugoti?

Europos ligų prevencijos ir kontrolės duomenimis, nuo 2019 m. gruodžio 31 d. iki 2020 m. sausio 26 d. iš viso užregistruoti 2,782 patvirtinti Koronaviruso atvejai, sukelti 2019-nCoV, tarp kurių buvo ir 80 mirties atvejai, taip pat 3 atvejai užregistruoti Prancūzijoje. Tarp užsikrėtusiųjų yra ir 2 metų mergaitė, manoma, kad ji jauniausia Korona viruso auka.

Virusas plinta kontaktiniu, oro lašeliniu ir fekaliniu-oraliniu būdu. Linkę prasiskverbti į kvėpavimo epitelį ir virškinimo trakto epitelį, o taip pat į nervinės sistemos, širdies, akių ląsteles. Dažniausiai pasireiškia kaip rinofaringitas, bet būna ir virškinimo trakto sutrikimai.

Bet pavojingiausias korona viruso pasireiškimas – atipinė pneumonija arba „sunkus ūmus kvėpavimo takų sindromas“ (Severe Acute Respiratory Syndrome – SARS). Šios ligos mirtingumas virš 30%Šiuo metu žinoma, kad šis virusas gali sukelti lengvus, į gripą panašius simptomus, ir sunkią ligos formą. Labiausiai pažeidžiami yra asmenys, turintys lėtinių ligų (hipertenziją, širdies ir kraujagyslių sutrikimus, diabetą, kepenų funkcijos sutrikimus, kvėpavimo takų ligų).

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras rekomenduoja: atsisakyti nebūtinų kelionių į šalis, kuriose patvirtinti žmogaus susirgimai naujo tipo gripo virusu; asmenims keliaujantiems į šalis, kuriose patvirtinti žmogaus susirgimai naujo tipo gripo virusu patariama laikytis šių atsargumo priemonių:

 •   Vengti lankytis žmonių susibūrimo vietose, masiniuose renginiuose, ypatingai kur yra sergančių žmonių
 •   Vengti artimo sąlyčio su sergančiais asmenimis. Sergantieji ar užsikrėtę naujuoju gripu asmenys, laikomi kuriems pasireiškia vienas ar daugiau iš šių simptomų: karščiavimas, kosulys, gerklės, galvos, viso kūno skausmas, drebulys, nuovargis. Kai kuriems asmenims kiaulių gripo virusas gali sukelti viduriavimą ir vėmimą.
 •   Kuo dažniau plauti ar valytis (tam skirtomis priemonėmis) rankas. Rankų plovimas ar dezinfekavimas padės apsisaugoti nuo virusų. Rankas reikia plauti dažnai su muilu ir vandeniu, ypač po kosulio ar čiaudėjimo.
 •   Stengtis neliesti akių, nosies ir burnos. Virusai dažniausiai plinta, kai asmuo liečia aplinkos daiktus, kurie yra užkrėsti mikroorganizmais, ir vėliau neplautomis rankomis liečia akis, nosį, burną.
 •   SAM rekomenduoja vaikams susirgus bet kokia liga nelankyti ugdymo įstaigų.

45041 NVSC lankstinukas LT (2)

Koronavirusas_2020_sav (003)Peržiūrėti įrašą

2020-02-26_+higiena+pries+virusus (1)


KAS YRA NAUJASIS KORONA VIRUSAS? lankstinukas LT Informacija apie tuberkuliozę

       Minint Kovo 24 – ąją, pasaulinę tuberkuliozės dieną, svarbu prisiminti ligos simptomus, plitimo būdus, profilaktiką ir skleisti šūkį „Susitelkę įveikime tuberkuliozę.“

     Kvėpavimo organų tuberkuliozė – infekcinė liga, kurią sukelia tuberkuliozės mikobakterijos. Bakterijoms patekus į orą (sergančiajam kosint, čiaudėjant, kalbant), jos aplinkoje gali išlikti ilgą laiko tarpą, tačiau sveikas žmogus, įkvėpęs tuberkuliozės mikobakterijų, nebūtinai gali susirgti atvira tuberkuliozės forma. Slaptoji (latentinė) tuberkuliozės infekcija pasireiškia tada, kai asmuo yra užsikrėtęs tuberkuliozės mikobakterijomis, tačiau jos nėra aktyvios ir nesukelia jokių ligos simptomų bei nekelia pavojaus aplinkiniams. Atvirkščiai, atvira tuberkuliozės forma sergantiems būdingas sunkus, 3 ir daugiau savaičių trunkantis kosulys, skausmas krūtinėje, kraujo ar skreplių atkosėjimas, bendras silpnumas bei nuovargis, svorio kritimas, apetito stoka, karščiavimas, naktinis prakaitavimas, taip pat tokie žmonės yra pavojingi, nes gali užkrėsti aplinkinius.

Didesnė tikimybė užsikrėsti tuberkulioze yra šioms rizikos grupėms:

 • neskiepyti nuo tuberkuliozės;
 • bendraujantys su sergančiais tuberkulioze;
 • dažnai sergantys viršutinių kvėpavimo takų ligomis;
 • sergantys įvairiomis lėtinėmis ligomis;
 • infekuoti žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV) arba esant kitoms imunodeficitinėms būklėms;
 • vaikai iš socialinės rizikos šeimų;
 • gyvenantys sutrikusio vystymosi kūdikių namuose, vaikų globos namuose, internatuose, pensionatuose;

       Nepaisant to, jog sergamumas tuberkulioze mažėja ir 2015 m. ES/EEE šalyse paplitimo tuberkulioze rodiklis siekė 11,7 atvejo 100 tūkst. gyventojų, Lietuvoje šis rodiklis gerokai aukštesnis – 51,6 atvejo 100 tūkst. gyventojų. ULAC duomenimis, 2017 m. Lietuvoje buvo  užregistruoti 1387 tuberkuliozės atvejai, taip pat, atliekant tuberkulino mėginius, tuberkuliozė buvo diagnozuota 32 vaikams (5 vaikams nustatyta atvira tuberkuliozės forma).

      Norint išvengti šios klastingos ligos, kiekvienam vaikui ir suaugusiajam itin svarbu palaikyti gerą imuninės sistemos būklę – dažniau būti gryname ore, laikytis tinkamo darbo – poilsio režimo, vengti žalingų įpročių, subalansuotai, reguliariai maitintis, būti fiziškai aktyviais. Taip pat, turėjus kontaktą su sergančiuoju, pajutus klinikinius ligos požymius rekomenduojama kreiptis į šeimos gydytoją ir pasitikrinti sveikatą (suaugusiesiems taikoma rentgenologinė diagnostika, o vaikams atliekamas tuberkulino (Mantoux) mėginys).

Parengė

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė 


Seminaras tėveliams

KAIP UŽAUGINTI GENIJŲ?

Šiandien vaiko raida yra stresą kelianti patirtis. Kodėl nedavus vaikui žinių, kurios padėtų šią patirtį valdyti. Žinodami ką gali žmogaus protas, vaikai galėtų mokytis kūrybiškiau ir gyventi harmoningiau nuo pat vaikystės. Ar galite įsivaizduoti, kokie būtumėte buvę, jei ankstyvame amžiuje Jums būtų duota „Žmogaus proto galimybių instrukcija“ ?

Mūsų smegenys – išmaniausias kompiuteris, tik kaip juo naudotis, instrukcijos gimstant niekas neduoda.

 O ką dar vertingesnio galėtume perduoti savo vaikams?

Ateikite ir sužinokite kur slypi žmogaus genialumas, kad galėtumėte padėti savo vaikui sėkmingai augti, vystytis ir atskleisti savo unikalias savybes.

Sėkmė – kiekvieno žmogaus prigimtinė teisė!

Seminarą veda: kūrybinio mąstymo instruktorė, meditacijos mokytoja, aktorė, žurnalistė, lektorė – Rasa Bartninkaitė

Jau 12 metų vedu kūrybinio proto lavinimo seminarus suaugusiems ir 16 metų dirbu bei kuriu vaikams Kauno valstybiniame lėlių teatre. Žinau, kaip per vaizduotę sėkmingai atrakinamos durys į būsimo suaugusio žmogaus vidinį pasaulį… o ką ten „pasėsi“, tą vėliau „pjausi“. Vaikų galvose užgimsta mūsų ateitis, formuojasi būsimas visuomenės progresas, bet…

Lavinant vien racionalųjį protą ir vaikantis apskaičiuotos sėkmės, mes išsenkame ir prarandame gyvenimo džiaugsmą, prarandame SAVE… Vėliau tą patyį skatiname daryti ir vaikus. Ar tikrai tokios laimės jiems linkime? Mokslininkai ir medikai yra pastebėję, kad tik harmoninga smegenų veikla suteikia vidinį stabilumą, kuris sukelia laimės jausmą.

Kaip pagauti „Laimės paukštę“ mūsų protėviai užkodavo pasakose… Stebuklai jose nutinka tiems, kurie turi gerą širdį, svajodami kuria – drąsiai imasi veiklos… Taip SVAJONĖS virsta REALYBE! Kvantinė fizika šiandien įrodo, o gyvenimas patvirtina, kad taip ir yra – mes esame KŪRĖJAI ir GALIME kurti „STEBUKLUS“ savo „gyvenimo pasakoje“… Ar ne šito turėtume išmokti patys, o vėliau išmokyti ir savo vaikus?

                    Jei nežinote KAIP – metas susipažinti…